...nem lehet valaki ,,örök bölcsész"
2011.10.08. 15:15
E szavakkal jellemezte Réthelyi Miklós miniszter úr a hvg.hu portálon megjelent – „Réthelyi: nem kártalanítja a kormány a fővárost a kórházállamosításért” címet viselő – interjújában a felsőoktatást, pontosabban azon hallgatókat, akik akár egy évtizedig folytatják tanulmányaikat, mivel túl sok utóvizsga lehetőséget biztosítanak számukra. E kijelentésből kiolvasható, hogy a magyar felsőoktatásért is felelős minisztérium vezetője súlyos tévedésben él, érvrendszerét sztereotípiákra építi. Az ELTE bölcsész hallgatói nevében e kijelentést visszautasítom, és ezúton kérem miniszter urat annak korrigálásra.
A korábbi rendszerű képzésben – amikor a két szakon tanulmányokat folytató hallgatók egy része volt túlfutó – szintén elmaradtunk mind az orvos, mind a mérnökképzésben tapasztalható túlfutások mértékétől. A Bologna-rendszer bevezetésével ezen lehetőség képzési területünkön igencsak beszűkült, jellemzően a 2006-os évfolyam esetében fordult elő. Ennek oka a mesterszakok országos kidolgozatlansága volt. Mostani túlfutóink többsége az Erasmus, vagy más külföldi tanulmányok miatt kénytelenek 1-2 félévet csúszni, mivel a 3+2-es képzési struktúra ezeket rendkívül nehezen tolerálja.
Ugyancsak tény, hogy a bölcsész végzettségű hallgatók elhelyezkedési esélyei nem rosszabbak mint a más képzési területen végzett társaiké, ezt a munkaügyi központok és az ELTE Diplomás Pályakövetési Rendszerének felmérései igazolják.
A köztudatba immár évek óta erőltetett semmire sem jó bölcsészek képe téves. Ennek ellenére sajnálatosan tapasztaljuk, hogy mindegyik finanszírozási elképzelés a mi létszámunk csökkenését irányozza elő.
Ezek szerint feleslegesek a nyelvtanárok; a különböző cégeknél dolgozó európai és európán kívüli kultúrákat magasan ismerő, ezért ezen országokból érkező üzleti, illetve diplomáciai küldöttségekkel a legmagasabb szinten tárgyalóképes szakemberek; a magyar és az egyetemes kultúra őrzői és újra felfedezői (levéltárosok, muzeológusok, könyvtárosok, egyiptológusok, régészek), a humánum mint érték őrzői; valamint a jelenlegi és jövőbeni magyar értelmiség nagy gondolkodói? Amennyiben igen, akkor Magyarország lemondhat egyik legfontosabb erőforrásáról a szakmájához értő, demokratikus elveket valló humán értelmiségről. A klebelsbergi oktatási reformoktól kezdve világos volt, hogy hazánk helyzetének biztos javítása csak az oktatás és a kutatás fejlesztésével érhető el. Ezért értetlenül állunk az ezzel ellentétes folyamatok előtt.
A felsőoktatás átalakítása csak egy olyan átgondolt koncepción alapulhat, amely épít a közoktatásra és nem rövidtávú célokat tűz maga elő. Úgy véljük minden tudományág egyenrangú, a gazdaság egyes szereplői által gerjesztett kampányoktól függetlenül.
az ELTE bölcsész hallgatóinak nevében:
Nemes László
elnök
ELTE BTK Hallgatói Önkormányzat
(Réthelyi Miklós nyilatkozata a HVG.hu-n)
http://www.elteonline.hu/kozelet/10-03-nem-lehet-valaki-orok-bolcsesz
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: „Arra van szükség, hogy felrázzuk a diákságot” – Interjú Polgár Dórával 2011.10.08. 16:52:44
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.